Idea referendum
25 lipca Senat RP nie wyraził zgody na zarządzenie przez Prezydenta RP referendum ogólnokrajowego w sprawie zmian Konstytucji RP.
Prezydent Andrzej Duda 3 maja 2017 roku, podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji, zapowiedział bezprecedensowe przedsięwzięcie – wspólne z Narodem stworzenie nowej ustawy zasadniczej. Temu celowi służyć miało referendum konsultacyjne, rozumiane jako otwarcie poważnej debaty i wskazanie, jakich zmian oczekuje społeczeństwo i na czym powinni skupić swoją uwagę parlamentarzyści i eksperci, pracując nad projektem Konstytucji.
Referendum jest instytucją zapewniającą najbardziej rzeczywisty wpływ społeczeństwa na podejmowania najistotniejszych decyzji w kraju. Obowiązkiem rządzących jest promowanie tej formy udziału w sprawowaniu władzy przez Naród i trzeba wykorzystywać wszystkie okazje tej promocji.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadal uważa, że polska Konstytucja może i powinna zostać udoskonalona. Jest to wspólnym zadaniem Narodu i jego przedstawicieli. Wydarzenia ostatnich miesięcy dowodzą, że podobnego zdania jest wielu Polaków. Wszystkim, którzy zaangażowali się w kampanię „Wspólnie o Konstytucji” należą się podziękowania i zapewnienie, że praca ta będzie kontynuowana. Uchwała Senatu nie zamyka Prezydentowi drogi dialogu z Narodem w sprawie zmian Konstytucji RP.
PROPONOWANA PROCEDURA
Konsultacje społeczne
Referendum Konsultacyjne
Przygotowanie projektu Konstytucji
Inicjatywa legislacyjna
Uchwalenie Konstytucji przez Sejm i Senat
Referendum Zatwierdzające
Podpisanie Konstytucji przez Prezydenta Rzeczpospolitej
Kontakt

ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa